Anasayfa İletişim


SICAKLAR KALBİNİZİ YORMASIN

    Prof.Dr.BİNGÜR SÖNMEZ  kalp hastalarını uyarıyor.Kalp kapağı hastalarının yazdan bu kadar etkilenmesinin temel nedeni, idrar  söktürücü ilaç kullanmaları.Bu hastalar vücutlarındaki fazla su ve tuzu idrarala atarlar. Ancak yazın çok terledikleri için terlemeyle de tuz ve su atacakları için özellikle tuz kayıpları aşırı miktarda olur.Bu da halsizlik,bitkinlik ve ritim bozukluğuna yol açabilir.

    Prof.Dr.Sönmez “Bu nedenle  yazın bir otomobilin nasıl karbüratör ve klima ayarları yaptırılıyorsa, kapak hastalarının da doktorlarına danışarak idrar  söktürücü ilaç dozunu  gerekli miktara gelecek şekilde azaltmaları gerekiyor” diyor.

 BOL SU İÇMEK ŞART

  Koroner kalp hastalarında ise kan akışkanlığı çok önemli. Bu hastalara kan sulandırıcı ilaçlar veriliyor ki, kanlarının akışkanlığı artsın. Ancak koroner kalp hastaları yaz aylarında çok fazla terledikleri  için 1-2 litrelik su kayıplarında kanları koyulaşıyor ve akışkanlığı da buna bağlı olarak azalıyor.Bu da çok kritik olmayan bir darlıkta oluşabilecek bir pıhtının, hiç beklenmeyen ve sonu ölümle sonuçlanabilen enfarktüse neden olabilme ihtimalini artırıyor. Prof.Dr.Sönmez,”Koroner kalp hastaları aşırı sıcaklardan kesinlikle kaçınmalı. Güneşin dik konumda olmadığı sabah erken ve akşam üstü saatlerinde denize girmeli ve bol bol su içmeliler.Su onların terlediklerinde kaybettikleri su miktarını geri kazandırıyor”diyor.

  GÜNEŞ ALTINDA ALKOL ALMAYIN

Sorunları neden kaynaklanırsa kaynaklansın, kalp hastaları kesinlikle  güneş altında alkol almamalı. Özellikle yüksek tansiyonu olan hastalar.Az ve sık sık yemeli, ağır ve yağlı beslenmekten kaçınmalı. Koroner hastalarının günde en az iki litre ve daha çok su içmeleri, ağır ve yağlı yemekleri tercih etmemeleri de önemli .Sporu ise sabah ya da akşamüstü saatlerine bırakmalı.

  Yine hatırlatmakta yarar var : Kalp kapak hastaları ve koroner kalp hastaları kesinlikle güneşin dik geldiği ve günün en sıcak olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında ortalıkta  dolaşmamalı, kesinlikle spor yapmamalı.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment