Anasayfa İletişim


STRES NEDİR ?

STRES;Stres kavramı ilk olarak bir Endokrinolog olan Hans Selye tarafından ortaya atılmıştır. Organizmaların olumsuz duyusal ve fizyolojik olaylar karşısında ortak bir biyolojik tepkisidir. Diğer bir ifade ile stres; insanlara, olaylara ve durumlara karşı olağan bir tepkidir. İnsanın günlük hayatında başka insanlarla veya olaylarla etkileşimidir. Hayatı ve mutluluğu tam anlamı ile yaşamak ve hissetmek için doğal olan insan iradesidir. İki çeşit stres vardır. Bunlardan “Olumlu Stres” iyi dir.Günlük yaşamımızda bizi başarılı olmaya yönlendirir. Diğer bir çeşidi ise “Olumsuz Stres” dir. Bu kötü olan ve bireye zarar veren stres çeşididir. Kişinin kendine olan güvenini kaybetmesine neden olur.Yetersizlik duygusuna sevk eder, çaresizlik, hayal kırıklığı, umutsuzluk yaratır. Olumsuz stresin aile ve iş yaşamımızda başarısız ve mutsuzluk yaratıcı etkisi vardır.

Hepimizin çok iyi bildiği gibi,  aşırı  stres sağlıklı düşünmeyi  zorlaştırır. Bunu hepimiz günlük yaşantımızda fark edebiliriz. Stresli ve gergin olduğumuz anlarda, konuşmamız değişir, ne söyleyeceğimizi unuturuz, ellerimiz birbirine dolaşır. Eğer bu durumlar  uzun süreli olursa gergin ve huzursuz oluruz ve sağlıklı düşünemeyiz. Stressiz  ve gergin olmadığımız bir ortamda çok rahat başedebildiğimiz problemlerimizi veya işlerimizi stresli iken çözemeyiz ve yapamayız. Çok basit işlerde bile zorlanırız. Her birey  kendi yöntemleri ile   stresle  baş etmeye çalışsa da bazen başarılı olamaz. Bunun sebebi stres yaratan faktörlerin fazlalığıdır. Üst üste gelen probemler ve kişinin fiziksel direncinin düşük olmasıdır. Fiziksel olarak iyi durumda olan bireyler günlük hayattta olabilecek sayısız stresle daha kolay başedebilmektedir.

   Başlangıçta stres,   sistemik   problemlerle karıştırılabilir. Baş ağrısı, Kalp çarpıntısı, mide spazmı, sindirim sistemi problemleri, baş dönmesi vs. Kişi ilk önce bir Dahiliye Uzman’ ına  gider, bazen gece yarısı acile gidebilir.  Bütün tetkikler yapılır, ancak sistemik bir şey bulunamaz. Bu durumda  kişi bir Psikiatri Uzmanına gitmelidir.

 ABD’de yapılan bir araştırmada, stresli durumların yaşlı insanların sağlıklı düşünmelerini zorlaştırabildiği belirlendi.

 ANKARA-Journal of Gerontology dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, Kuzey Carolina Üniversitesi’nden araştırmacılar, yaşlılarda, özellikle tansiyonları yüksek seyreden  ileri yaştaki erkeklerde ani tansiyon yükselmesinin akıl ve idrak faaliyetinin azalmasıyla doğrudan bağlantılı olduğunu bildirdi.

   Dr.Jason Allaire, inceledikleri kasımlı (sistolik) yüksek tansiyonu ortalama 130 ve üzeri olan deneklerde, tansiyonun ani yükselmesiyle idrak faaliyetinde belirgin bir düşüş saptadıklarını belirterek, ortalama tansiyonları düşük yada normal olanların tansiyonlarının ani yükselmesinde akıl faaliyetlerinde bir değişiklik görmediklerini kaydetti.

   Bulguların , mental  stresin yüksek tansiyonun kısmen sorumlusu olabileceğini ve idrak faaliyetlerinin azalmasıyla bağlantılı olabileceğini gösterdiğini belirten Allaire,tansiyondaki normal dalgalanmaların  da böyle bir rol oynadığını tahmin ettiklerini ifade etti.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a comment