Anasayfa İletişim


Aksöğüt

Yaygın adı : Aksöğüt

Latince adı : Salix alba

Familyası : Salicaceae

Kullanılan bölümü : Kabuğu

Tanımı : Boyu 25 metreye ulaşabilir.Türlerin tümünün, uzun, dar mavi-yeşil mat yaprakları ve pürüzlü, grimsi kabuğü vardır. Erkek çiçekler sarı ,dişi olanlar ise yeşildir.

Yetiştiği yer :

Anavatanı, Avrupanın orta ve güney kesimleridir. Ilıman iklimlerin hüküm sürdüğü sulak alanlarda yetişir.

Halk bilgisi ve geleneksel kullanımı :

Söğüt ağacı tarih boyunca kehanetle ilişkilendirilmiştir. Duridilerin dolunayda söğüt sepetler içinde insan kurban ettikleri söylenir. Eski Mısırlılar için ağaç ,mutluluğun simgesiydi. Japon efsanelerine göre ilk insanın omurgası aksöğütten yapılmıştı. Eski yunanda Artemisin simgesi olan aksöğüt, bereketi temsil ederdi.Kudüsteki ilk tapınağın yerle bir edilmesinden sonra kederi simgeler oldu. Çin de kadın güzelliği ile bağdaştırılmıştır. Söğüt odunu ressam kömürü yapımında da kullanılır.

Tıbbı kullanımı :

Nippur’da bulunan 400 yıllkı Sümerce bir reçete tabletinde aksöğüdün çivi yazısındaki simgesi sık sık geçer. Son bir kaç yüzyıldaa eklem ağrılarında ve ateş düşürmede kullanılmıştır. İyi bir idrar söktürücü, göz hastalığı tedavisi ve doğum kolaylaştırıcı olarakta tanınmıştır. Ağacı kabukları ile yaprakları, ilk kez 1820 ler de ayrıştırılan salisin adlı glikozit açısından zengindir. !850 lerde  bu glikozitten türetilen asetilsalisilat asit, sentetik olarak elde edilerek dünyadaki pöpüler ilaçlardan biri olan aspirindeki etken maddelerden biri halini almıştır. Son zamanlarda araştırmacılar,bugün tamamen sentetik yoldan elde edilen aspirinin, inme ve kalp hastalıkları olasılıpını düşürmek amacıyla önleyici olarak alınabileceğini öğrenmişlerdir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.