Anasayfa İletişim


Diyabetin tipleri

*

  

 İnsülin gerektiren diyabet (Tip 1)

Eğer ailenizde Tip 1 diyabeti olan bir akrabanız varsa, sizdede Tip 1 diyabet ortaya çıkma olasılığı normalden daha fazladır. İnsanlarda Tip 1 diyabetin ortaya çıkması yalnızca genler yolu ile olmamaktadır. Başka faktörlerde vardır. Ancak bunların tamamı konusunda kesin bilgi henüz yoktur.

Bu tip diyabette pankreas çok az insülin yapar yada hiç yapamaz. Kanda insülin reseptörlerini doldurmaya yetecek kadar insülin olmayınca hücre yüzeyindeki reseptörler (kapılar) kapalı durumda kalır.Hücrenin içine giremeyen şeker kanda birikir.Kan şekeri düzeyi yükselir. Diyabetin bu tipi çok genç yaşta ortaya çıkar. Tip 1 diyabetin belirtileri çok fazla acıkma, fazla miktarda idrar yapma ve ani kilo kaybı olarak sayılabilir. Bu belirtiler genellikle ani başlar.

* İnsülin gerektirmeyen diyabet ( Tip 2 )

Tip 2 diyabet, yaşı 40′ ın üzerinde olan ve kilolu kimselerde daha sık ortaya çıkar. Risk ailesinde Tip 2 diyabeti olan akrabası bulunan ve hamilelik esnasında diyabet gelişen kadınlarda daha fazladır. Bu tip diyabette pankreas insülin üretir ancak yeterli değildir yada yeterli derecede kullanılmaz. Vücut insülin reseptörlerini açmak için kandaki insülini kullanamayınca, reseptörler (kapılar) kapalı kalır ve kanda çok miktarda şeker birikir.

Tip 2 diyabet genellikle 40 yaşın üzerinde ve kilosu fazla olan kimselerde görülür. Tip 2 diyabetin belirtileri olarak sık enfeksiyona yakalanma, cilteki kesik ve yaraların zor iyileşmesi, sık idrara çıkma, açlık ve susuzluk hissinin artması, bulanık görme, ve yorgunluk hissi sayılabilir. Bu belirtiler uzun dönemde ortaya çıkar.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.