Anasayfa İletişim


Diyabetli Olmam Ne Anlama Geliyor ?

Diyabetinizin olması kanınızdaki şeker miktarının diyabeti olmayan bir kişiye göre çok daha fazla olması demektir. O halde kanda fazla miktarda bulunan şekeri normal seviyeye nasıl getirirsiniz. Bunun için yapılacak üç şey vardır.

1. Beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeniz

Şekerli besinleri mümkün olduğunca azaltmanız, çok fazla yağlı ve tuzlu besinler yememeniz önemlidir. Temel olarak sağlıklı besinleri seçmeli ve bu besinleri sizin için uygun miktarlarda yemelisiniz. Doktorunuzun ve diyetisyeninizin size bu konuda önerilerini bildireceklerdir.

2. Fiziksel aktivite

* Düzenli egzersiz yapmanız size pek çok açıdan yardım edebilir.

* Kilonuzu uygun düzeyde tutmanızı sağlar.

* Genel olarak sağlığınıza olumlu etki yapar

* Kan şekerinizi daha iyi kontrol etmenize yardımcı olur.

Sizin için doğru olan ve yapmaktan hoşlandığınız bir aktiviteyi seçmeniz önemlidir. Sizin için uygun aktiviteyi tayin etmek için doktorunuz, hemşireniz yada diyetisyenizle görüşmelisiniz. Bu kimseler sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir eğzersiz programının hazırlanmasına yardım edebilir.

3. Diyabet ilaçları

OAD ( Oral Anti Diyabetik ilaç ) Tedavisi

Tip 2 diyabetli hastaların vücutlarında, insülin üretimi yetersiz veya üretilen insülinin vücut tarafından yeterli derecede kullanılmaz. Tip 2 diyabetli bir hastanın tedavisine, kiloda varsa diyet ve egzersiz yaptırılarak başlanır. Eğer hasta bu şekilde kan şekerini kontrol altına alamıyorsa oral anti diyabetik dediğimiz ağızdan alınan şeker düşürücü haplar kullanmaya başlar. Böylece hasta, diyet ve egzersiz ile yapmış olduğu tedaviye ağızdan alınan şeker düşürücü haplarıda ekleyerek devam eder.

Bu haplar vücuttaki etki özelliklerine göre değişik gurublara ayrılmışlardır. Bir grup hap, yetersiz çalışan insülin hücresini daha fazla insülin üretimi için zorlarken; bir grup hapta, vücut tarafından yeterli derecede kullanılmayan insülinin kullanılmasını sağlar.

Doktorunuz, sizin şeker ve vücut metabolimanızın durumuna göre bu değişik gruplardaki ilaçlardan uygun olanını tedavinize ilave edecektir.

Eğer kan şekeriniz haplarlada kontrol altına alınamıyorsa yüksek kan şekerinin vücudunuza zarar vermemesi için vakit geçirmeden insülin tedavisine başlamak gerekir. İnsülin , kan şekerinizi kontrol altına almanıza yardımcı olurken komplikasyonların gelişmesini yani organlarınızın zarar görmesinide engeller.

Halk arasında düşünülen ön yargıların aksine insülin asla bağımlılık yapmaz. Doktorunuzun veya diyabet eğitimcinizin insülin tedavisinin nasıl yapılacağı konusundaki size verdiği bilgileri tam olarak öğrenir ve uygularsanız daha sağlıklı ve rahat olursunuz.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.