Anasayfa İletişim


İnsülin vücutta nasıl çalışır ?

Diyabetin ne olduğunu anlayabilmek için öncelikle vücudunuzun işlevlerini yerine getirirken gerekli enerjiyi nasıl sağladığınızı bilmeniz gerekir.

1. Yediğiniz besinler şekere parçalanır.

2. Şeker kan akımı ile vücudun tüm bölümlerine taşınır.

3. Vücudun ana besin kaynağı olan şeker enerji sağlayabilmek için , kan akımından ayrılarak vücut hücrelerinin (Kas hücreleri, beyin hücreleri v.b ) içine girmelidir.

4. İnsülin vücudumuzda pankreas adı verilen bir organ tarafından üretilen bir hormondur. Kandaki şekerin kanı terkederek hücre içine girmesini sağlar.

Diyabetlilerde kan şekerinin yüksek olmasından dolayı bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkma riski fazladır. Bunlar arasında böbrek rahatsızlıkları, göz problemleri, kalp rahatsızlıkları sayılabilir. Bunlara genellikle diyabetin komplikasyonları denir. Ve hem Tip 1 hemde Tip 2 diyabette ortaya çıkabilir. Ancak bu komlikasyonlara yakalanmadan sağlıklı bir yaşam sürebilmek için yapabileceğiniz pek çok şey olduğunu göreceksiniz. Tip 1 ve Tip 2 diyabetin nedenleri birbirinden farklıdır ve dolayısıyla bu iki tip diyabetin tedavi şekilleride aynı olmayacaktır.

Tip 1 Diyabet :

Gençlik çağı diyabeti olarak adlandırılır. Genellikle 35 yaşından   önce tanı konulur.Tip 1 diyabetlerin hastalığın başlangıcından itibaren insülin kullanılması gereklidir. Bu diyabet tipinde pankreasın insülin üreten hücreleri, insülin üretiminde azalmaya yol açacak şekilde yıkılır. İnsülin olmadan şeker kan dolaşımında kalır ve çeşitli organ hasarlarına yol açar.

Tip 2 Diyabet :

Genellikle ileri yaşlarda başlayan diyabet tipidir. Başlama yaşı genellikle 35 yaş ve üstüdür. İlk başlarda insülin üretimi tamamen bozulmamıştır. Çoğunlukla başlangıçta diet, egzersiz ve ağızdan kullanılan ilaçlarla tedavi edilebilir. Ancak bir süre sonra pankreastaki insülin üreten hücrelerin fonksiyonlarının bozulmasından dolayı insülin tedavisine gerek duyulur.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.