Anasayfa İletişim


SALDIRGANLIK (AGRESYON)

                                              

Saldırgan (agressif) davranış bir kişi veya bir şaya karşı kaygıcı bir hareket veya karşı koymayı kapsar.Öfke ve moral bozukluğu  duygularını, saldırganlığa yol açmadan önce sakinleştirmeye çalışın.Gürültülü  bir    ortam veya iletişim becerilerinin bozukluğu yoğun duyguları daha da arttırabilir. Eğer saldırganlık ortaya çıkarsa, aşağıdaki bilgiler tepkinize yardımcı olabilir:

* Eğer sevgili hastanız sözel olarak saldırgan hale gelirse, bunu üstünüze alınmamaya çalışın. Unutmayın bu davranışa neden olan şey hastanız değil hastalıktır.

* Sevgili hastanıza karşı çıkmaktan kaçını. Yatıştırıcı, sakin bir ses tonuyla konuşun .Olumlu ve güven verici olun Aşırı tepki vermemeye veya sevgili hastanızı irkiltmemeye çalışın çünkü bunlar sadece huzursuzluğunu arttırmaya yarar.

*Fiziksel saldırganlık durumunda geri çekilin.” Lütfen canımı yakma” veya “lütfen  dur” demenin yararı olabilir.Odadaki herkesi ve tüm hayvanları dışarı çıkarın ve sevgili hastanız sakinleşene kadar içeri sokmayın.

* Eğer sevgili hastanız saldırganlaşırsa,onu sınırlayıcı bir davranışta- örneğin, hastanın ellerini veya kollarını tutmak-mümkün olduğunca kaçının.Bu sadece moral bozukluğunu arttırmaya yarayabilir.Öte yandan, kendi güvenliğiniz için ne yapmanız gerekiyorsa da yapın.

*Eğer saldırganlık konusunda endişeniz varsa, ortamdaki ağır veya  keskin nesneleri kaldırın.Bunları gözden uzak tutun.

* O anda saldırganlığa neyin  neden olmuş olabileceğini düşünün.Olayı tetiklemiş gibi görünen şey neydi? Bu tetikleyiciyi  ortadan kaldırmanın daha ilerdeki olayları önleyip önleyemeyeceğini  düşünün.

* Bazı saldıgan durumların ortamla ilişkisi olmayabilir ve ilaçla tedavi edilmesi gerekebilir.Sevgili hastanızın depresyonda olup olmadığını düşünün çünkü depresyon bazen saldırgan davranışlara neden olur.

                                                                                                

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.