Anasayfa İletişim


Solunum yollarının açılması

Kendisini sarstığımız halde uyanmayıp ve horlayıp boğuluyormuş izlemini veren biri karşısında derhal hiç vakit kaybetmeden aşağıdaki hareketleri yapmak gerekir. Bu hareketler solunum yollarını açarak, yeniden solumayı sağlar.

* Ağzı açmak :

Hastayı sırt üstü yatırdıktan sonra, yakasını gevşeltin, varsa kravatını çözün, başını iyice geriye dayayıp, bir elinizle alnını bastırın, diğeri ilede çenesine dayanııp, ağzını iyice açın.

* Kaçan cismi çıkarmak :

Alnına basıp başını arkada tutmaya devam ederek, bir veya iki parmağınızla ve mümkünse bir mendille, muhtemelen solunum yolunu tıkayan yabancı cismi,ağız boşluğu içinde arayın.

* Dilin sarkmasını önlemek :

Dil kaslarının bağlı olduğu alt çeneyi yukarıya kaldırıp ileri çekerek, hastanın dilini yukarı çekin. Böylece solunum yollarını açıp,soluksuz kalmasını önleyeceksiniz.

* Yan yatış durumuna getirmek :

Dilin yeniden boğazın dibine düşmesini önlemek için, hastayı yan olarak, sağa yada sola yatar hale getirmek gerekir.

DOKTORLARIN YAPACAĞI :

Yarı baygın halde fakat sırt üstü yatmalarıda gerekli olan kişilerin dillerinin boğazlarını kapatacak şekilde sarkmaması için, doktorlar genellikle ağızlarına bir tür kaucuk boru sokarlar. Bunun sertliği ve biçimi hasta dişlerini sıksa dahi,havanın geçmesine izin verir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.