Anasayfa İletişim


Varis

Varis daha çok bacakları etkileyen genetik geçişli bir toplar damar rahatsızlığıdır. Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir.Ancak kadınlar hamilelik süreci yaşadıkları için onlarda erkeklere oranla daha sık ortaya çıkabilir.

VARİS NEDİR?

Varis bir toplar damar hastalığıdır.

TOLAR DAMAR NEDİR?

Atar damarlar yardımı ile ayağa kan gelir ve kullanılır.Sonra toplardamarlarla kalbe kadar geri döner . Özellikle ayakta durduğunuz zaman çalışan özel bir sistem var.Ayağımızda kalp gibi bir pompa yok, bu yüzden kan devamlı olarak yukarı gönderilemiyor.Onun yerine toplar damarlar, baldırdaki kasların arasında yer alır.Kaslar kasıldığı zaman kanı yukarı iter .Gevşediği zaman kan geri kaçmasın diye kapakciklar sistemi devreye girer. Bu kapakçıklar kanın kalbe doğru geçişe izin verir, ama geri kaçışına izin vermezler.

Genetik bir rahatsızlıkmıdır?

Evet, varis genetik geçişli bir hastalıktır.ailenizde bu rahatsızlık varsa sizde de ortaya çıkabilir.

VARİS NEDEN OLUŞUR?

Varis toplardamardaki kapakçık yetersizliğinden kaynaklanır.Çünkü kaslar ve kapakçıklar kompleks bir sistem olarak çalışırlar.Bu sistemde problem ortaya çıktığı zaman toplardamar rahatsızlıkları başlar,varisler ortaya çıkar.Varisler bu kapakçıkların yeteri kadar kapanmaması ve aşağı doğru kan kaçırması yüzünden oluşur.Sorun, özellikle ayaktayken yukarı gitmesi gereken kanın tam tersi olarak gerı kaçmasıdır.Sonuçta yüzeyel toplardamarda basınç artışı olur.Basınç artışı demek bu organın gerek kendisinin gerekse dallarının genişlemesi anlamına gelir.Bu yüzeyel toplardamar da deriye çok yakın olduğu için genişleyen varisleri dışarıdan baktığımızda görürüz.Bu kapakçıkların niye yetrsiz hale geldiğini çok iyi bilmiyoruz.Genetik eğilimden dolayı damar duvarı yavaş yavaş genişliyor.Genişledikçede kapakçıklar birbirinden uzaklaşıyor .Bunun dışında hamilelik ,hareketsizlik, karın içi basıncını artıran pek çok faktör de varis oluşma riskini artırır.

Toplumlarda görülme sıklığı nedir?

Sık görülen bir rahatsızlıktır.Kuzey Amerika ve Avrupa ırkında daha fazla görülür.Akdeniz kuşağı adı verilen kuşakta daha az görülen bir sorundur.

Kadınlardamı yoksa erkeklerdemi daha sık görülür?

Toplumda varisin dağılımı kadın ve erkekte eşit olmalı.Ama kadınlar hamilelik yaşadıkları için ve genellikle kadın mesleği olarak bilinen hemşirelik mesleğinde de uzun süre ayakta çalışmak zorunda oldukları için onlarda daha fazla görülüyor.

Varisin türleri varmıdır?

Toplumumuzda görülen ince küçük kılcal damarlar tam varis değil ama karıştırılıyor.Hiç varis olmadan da bu ince kılcal damarlarda artış görülebiliyor.Varisin iki tipi var .

1)Yüzeyel toplardamar yetersizliği olan,kasıktan ayakbileğine kadar tüm kapakların kaçırdığı varisler .

1) Hepsinde kapak kaçağı olmayan ,bazen sadece dallarında daha küçük olarak görülen varisler.

Varisin dereceleri varmıdır?

Varisin değil ,kapak kaçağının dereceleri vardır.Birinci evrede en az kaçak oluyor.Mesela burada kasıktaki ilk kapak kaçıyor, diğerleri tutuyor. Dördüncü evrede ise ayak bileğine kadar kaçak vardır.

Varisin evreleri ;

Evre 1: Kasıkta kaçak en az olanı

Evre 2: Diz üstüne kadar kaçak

Evre 3: Diz altına kadar kaçak

Evre 4: Ayak bileğine kadar kaçak

Varisten şikayet eden kişi hastanelerin hangi bölümlerine baş vurmalı?

Varis rahatsızlığından yakınanların hastanelerin var ise damar cerrahisi veya göğüs kalp damar cerrehisi bölümlerine baş vurmaları gerekir.

Yorum yapılmamış

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Sorry, the comment form is closed at this time.